Potas Nedir | Potas Ne İçin Kullanılır?


Potas Nedir | Potas Ne İçin Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar sitemizin bu sayfasında sizlerin google de aradığınız bir soruya cevab veriyoruz potas nedir sitemizi beyendiyseniz paylaşmağı ve yorum yazmağı unutmayın Teşekkürler ederiz

Potas Nedir?


Potas Nedir, birçok fosfor, azot ve potasyum karışımı içeren gübrelerin ana bileşenidir. “Potas” terimi, tarımda kullanılan potasyum bakımından zengin mineralleri belirtir. Bu tuzlardaki potasyum “düzenleyici” olarak bilinir, çünkü mahsullerin kalitesini kontrol eden altmıştan fazla enzim sistemini etkileyebilir. Her yıl üretim amacıyla her yıl 90 milyon tondan fazla potas üretilmektedir.

Potas Üretimi (Potas Nedir)

Bütün potasyum birikintileri evaporitlerden kaynaklanır ve genellikle dünya yüzeyinin derinliklerine gömülü olarak bulunurlar. Potas cevherleri diğer tuzlar arasında kil, sodyum klorür ve potasyum klorür bakımından zengindir. Potas cevherleri geleneksel şaftlı madencilikle elde edilir. Çıkarılan mineraller topraklanır. Diğer madencilik yöntemleri buharlaşma yöntemlerini ve çözünme madenciliğini içerir. Buharlaşma yöntemiyle, madenciler, çözünmüş ve daha sonra güneşin neden olduğu buharlaşma kullanılarak konsantre edildiği yer yüzeyine pompalanan cevherlere sıcak su enjekte ederler. Madenciler daha sonra potasyum klorür kaplayan buharlaştırılmış veya mayınlı çözeltiye amin reaktifleri ekler. Potasyum klorür ve amin, yüzeye çıkarken, kil ve sodyum klorür batırılır. Amin ve potasyum klorid toplanır ve paketlenmeden önce kurutulur.

Halen, diğerleri arasında Kanada, Rusya , Belarus ve Çin dahil olmak üzere on iki ülkede potasyum bulunmaktadır . Kanada , Saskatchewan’daki mevduatı , ülke üretiminin% 90’ından fazlasını ve toplam dünya arzının yarısını oluşturan en büyük potas üreticisidir . Gezegendeki 100’den fazla ulus potas ithal ediyor. Dünyadaki en büyük potas ithalatçısı Hindistan (8 milyon ton), Brezilya (8 milyon ton) ve Çin’dir (11 milyon ton). Tarım için potas kullanımının 2022 yılına kadar 37,8 milyon tonun üzerine çıkması bekleniyor.

Şu anda, potas diğerleri arasında Kanada, Rusya, Beyaz Rusya ve Çin de dahil olmak üzere on iki ülkede çıkarılmaktadır. Kanada, Saskatchewan’daki mevduatlarla ülkenin üretiminin %90’ından fazlasını ve toplam dünya arzının yarısını oluşturan en büyük potas üreticisidir. Gezegendeki 100’den fazla ülke potas ithal etmektedir. Dünyanın en büyük potas ithalatçıları Hindistan (8 milyon ton), Brezilya (8 milyon ton) ve Çin (11 milyon ton). Tarım için potas kullanımının 2022 yılına kadar 37,8 milyon tonun üzerinde artması beklenmektedir.

Potas Kullanımı

Gübre
Potasın %95’inden fazlası tarımda gübre olarak kullanılır. Gübreler, gezegendeki gıda arzının %60’ına kadar sorumludur. Potasyum, antik çağlardan beri gübre olarak kullanılan ana bitki ve bitki besinlerinden biridir. Potasyum, yerkabuğunun %2.6’sını oluşturan topraktaki yedinci en bol bileşiktir. Potas, verim, hastalık direnci, doku, renk, besin değeri ve gıdanın tadını geliştirdiği için tarım için çok önemlidir. Toprak besin maddeleri her yıl doldurulmalıdır; bu nedenle, potasyum eksikliği olan toprakta potas genellikle eklenir. Potas yarar bitkileri bazıları sebze, meyve, Mısır, pamuk, palmiye yağı, soya fasulyesi, şeker kamışı ve buğday, diğerleri arasında içerir.

Potash’ın Diğer Kullanım Alanları (Potas Nedir)

Gübre olarak kullanılmasının yanı sıra, potasyum klorür, buz ve kar eritme, alüminyum geri dönüşüm ve metal elektrokaplamada kullanılan çeşitli sanayileşmiş ülkelerde çok önemlidir. Potas bir su yumuşatıcı olarak ve aynı zamanda hipokalemi tedavisinde kullanılabilir. Potasyum karbonat tekstil, fotoğrafik kimyasallar, yangın söndürücüler ve hayvan yemi takviyeleri üretiminde kullanılır. Potasyum, potasyum silikat olarak da bilinen su camı oluşturmak için silika-kum ile birleştirilir. Ark kaynağı elektrotlarında su camı kullanılır. Potasyum hidroksit sabun üretimi ve endüstriyel su arıtımında kullanılır.


Yayınlanma Tarihi: 01 Ocak 2021

Kategori: Bilgi

Görüntüleme: 234 Defa

Etiketler:


Okuduğunuz şarkı sözlerinin müziklerini, Mp3'lerini indirmek ve dinlemek için : Mp3 İndir adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.